W kwietniu tego roku w Maszewie realizowany będzie teatralny projekt „Bez kontrastów”, w którym udział weźmie młodzież z Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski.


„Bez kontrastów” to tytuł teatralnego projektu napisanego przez młodych ludzi skupionych w działającym przy Ośrodku Kultury w Maszewie Teatrze Krzyk. Został on zatwierdzony 15 grudnia przez Program Młodzież, a dzięki dotacji w kwocie przekraczającej 14 tysięcy euro zrealizowany zostanie pomiędzy 21 a 28 kwietnia 2006 roku z udziałem partnerów z Litwy, Łotwy, Niemiec oraz oczywiście Polski. Całe to zakrojone na niespotykaną w dziejach Maszewa skalę przedsięwzięcie kulturalne zakończy się wielką prezentacją parateatralną na tamtejszym rynku, a koordynatorem akcji będzie utalentowana aktorka Krzyku – Anna Giniewska. Ostatni dzień projektu nie będzie jednak oznaczać końca teatralnego szaleństwa, które pod koniec kwietnia ogarnie Maszewo. De facto dla zwykłych widzów dopiero się ono zacznie, gdyż przez kolejne trzy dni, do 30 kwietnia, trwać będzie pierwsza edycja Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych „Wejrzenia”. Ich komisarzem będzie założyciel Krzyku Marek Kościółek, w Goleniowie szerzej znany jako aktor Teatru Brama i instruktor GDK.

Tymczasem kolejnym sukcesem pochwalić się mogą jego młodzi podopieczni. Teatr Krzyk zdobył II nagrodę na najważniejszym w Polsce festiwalu teatrów alternatywnych – Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Wyróżnione zostały oczywiście „Głosy” w reżyserii M. Kościółka, a warto podkreślić, że w jury tegorocznych Spotkań zasiedli Lech Śliwnik – rektor Akademii Teatralnej w Warszawie, Paweł Szkotak – twórca poznańskiego Teatru Biuro Podróży i dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu, Janusz Majcherek (redaktor naczelny miesięcznika Teatr, krytyk teatralny) oraz dyrektor teatru im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Katarzyna Deszcz. W konkursie wzięło udział 9 teatrów alternatywnych z całej Polski, z których każdy zaproszony został do Łodzi na podstawie wcześniejszych prezentacji na mniejszych festiwalach, a za jedyny spektakl lepszy od „Głosów” jury uznało „Polish Karma” Teatru Prób z Wągrowca.

Źródło: Gazeta Goleniowska

Kategorie: Kultura