Jedyne źródło informacji!

Kilka tygodni temu powstał pomysł aby zorganizować oblężenie zamku na Górze Zamkowej w Maszewie, miało by to być  wzorowane na wydażeniu o którym  głosi Legenda  o mieszkańcach tej góry którzy byli rabusiami i napadali podróżujących ta drogą, przez co byli nielubiani.

Był między nimi wyrafinowany, niskiego wzrostu mężczyzna nazywany „Punts''. Towarzyszką życia Puntsa była rosła (słusznego wzrostu), silna kobieta. Jak wieść niesie pewnego dnia losy się odwróciły i to maszewscy rabusie zostali napadnięci. Otoczono ich w zamku i pozwolono wyjść stamtąd tylko towarzyszce Puntsa. Mogła ona zabrać ze sobą tyle, ile zdołała unieść w worku. Z ciężarem na plecach kobieta opuściła  zamek.  Kiedy  najeźdźcy  bezskutecznie  szukali  Puntsa  doszli do wniosku, że został on wyniesiony w worku przez ukochaną. Natychmiast rozpoczęto pościg. Szukano zbiegów na podmokłych łąkach, wzdłuż Stepnizbach(dzisiejsza Stepniczanka), która prowadziła aż do góry wisielców. Tam uciekinierów złapano i zabito. Ich ciała zrzucono do dołu, który do dziś nosi nazwę Puntskula. Znajduje się on o lewej stronie szosy do Stargardu, w pobliżu żwirowni.

Tak oto  zakończyła  się  historia powstania  grodu na  Zamkowej   Górze.

Wyobraźmy sobie sytuacje w której zdenerwowani mieszkańcy postanawiają wypędzic tyrana z  Zamku , z łukami , widłami , kosami wkraczają na Górę Zamkową...

Takie przedstawienie można by zorganizować przy okazji jednej z imprez majówkowych. Miejmy nadzieję że znajda się chętni do zobaczenia widowiska jak i do wykonania, bo z wykonaniem nie będzie chyba żadnego problemu przecie mamy jeszcze odważnych i chętnych do zabawy mieszkańców.