Zbliżają się wybory samorządowe, które zdecydują o kierunkach rozwoju naszej społeczności na kolejne lata. W tym gorącym okresie wyborczym, nie możemy jednak zapomnieć o jednym z ważniejszych aspektów życia społecznego – bezpieczeństwie w sieci. Obawy wzbudza niestety narastające wykorzystywanie wizerunku dzieci w kampanii wyborczej. Takie działania wymagają szczególnie rygorystycznej oceny. 

Nagle wszędzie widoczna jest jego obecność włodarzy, którzy wręczają nagrody, a następnie publikują zdjęcia na swoich portalach społecznościowych promujący tym samym siebie jako aktywnych społeczników. Czy w ostatnich latach ich aktywność była na takim samym poziomie? Zastanawiające jest również to, że niektóre placówki edukacyjne bez refleksji wrzucają zdjęcia dzieci, do których dostęp mają przecież ludzie na całym świecie! Zgoda na wykorzystanie wizerunku nie powinna uprawniać do tego, czego niestety jesteśmy świadkami obecnie. Wystarczy przejrzeć profile facebookowe, aby zobaczyć, jak bardzo przekraczane są granice bezpieczeństwa. Niestety robią to osoby, które pełnią znaczące funkcje w naszej gminie. 

Promowanie się na działaniach z udziałem najmłodszych, bez zabezpieczenia ich prywatności jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale i niebezpieczne. Dzieci, często nieświadome konsekwencji, stają się elementem gry politycznej, co jest nieakceptowalne i wymaga natychmiastowego zareagowania. 

Bezpieczeństwo w sieci jest sprawą nas wszystkich. Ochrona nieletnich przed niechcianą ekspozycją i potencjalnymi zagrożeniami powinna stanowić priorytet nie tylko w okresie wyborczym. To nie tylko kwestia etyki, ale i odpowiedzialności  nas dorosłych. Zbliżające się wybory samorządowe to doskonały moment, aby dokonać zmiany. To czas, aby mieszkańcy gminy zadecydowali o swojej przyszłości, wybierając przedstawicieli, którzy nie tylko będą słuchać ich głosu, ale również działać w ich najlepszym interesie przez cały okres sprawowania władzy. Funkcję publiczną pełni się przez jakiś czas i trzeba pracować odpowiedzialnie. Rozsądek, rozwój i wzajemny szacunek – tym między innymi powinnyśmy kierować się myśląc o nasze przyszłości w Gminie Maszewo. Niech 7 kwietnia będzie dla nas początkiem zmiany, która w naszej gminie jest oczekiwana przez wszystkich.